سرخط خبرها

در حاشیه ایجاد "اتاق واکنش سریع حجاب" در عسلویه جناب فرماندار! بوق را از سر گشادش می‌زنید

در حاشیه ایجاد
اخیرا فرماندار عسلویه از «تشکیل اتاق واکنش سریع حجاب و عفاف» در این شهرستان سخن گفته اند.

 اگرچه الفاظ دارای بار معنایی خاص خود می باشند، اما فرض را براین می گذاریم که جناب فرماندار به معنای واقعی واکنش سریع اشراف کامل دارند.

“واکنش سریع” واژه ای نظامی به ذهن متبادر می شود که اصولا در بحران هایی اتفاق می افتد که جایی مورد تهدید جدی قرار گرفته یا مثلا گروهی از شهروندان توسط عده ای به گروگان گرفته شده اند. در این شرایط گروه های واکنش سریع مداخله نموده و برای ختم غائله اقدام می کنند.

با توجه معنای واکنش سریع، قاعدتا موضوعاتی مانند حجاب که دارای جنبه های اجتماعی و فرهنگی هستند هیچگاه مشمول اقدامات واکنش سریع قرار نمی گیرند. اصولا تغییرات فرهنگی و اجتماعی در بستری تدریجی شکل گرفته و شیوه مواجهه با آن نیز کاری زمان بر و با بینشی فرهنگی به موضوع خواهد بود.

با این توصیف و با فرض اینکه جناب فرماندار معنای واکنش سریع را می دانند، احتمالا برداشت جناب فرماندار از موضوع عفاف و حجاب نه یک موضوع فرهنگی بلکه یک موضوع امنیتی است. گویی عده ای با برنامه قبلی و به منظور انفجار جامعه دست به ساخت بمبی بنام بی حجابی زده اند و قرار است که ضامن آن را کشیده و عسلویه را به آتش بکشند!

متاسفانه همین نوع برداشت ها از حجاب و عفاف باعث گردید که رفتارهای پلیسی، نه تنها جامعه را برای رعایت حجاب ظاهری تشویق نکند، بلکه رابطه معکوسی با نهادینه کردن فرهنگ حجاب ایجاد شود.

جای تاسف است که هیچگاه در یک فرایند ارزیابی دقیق، مشخص نشده خروجی جلساتی از این دست چیست؟ و اصولا در جلسه ای که با حضور مقامات انتظامی و احیانا یک یا دو روحانی برگزار می شود، جایگاه کارشناس اجتماعی کجاست؟

شوربختانه استفاده از کلمات و جملاتی مانند تشکیل اتاق واکنش سریع حجاب، قبل از آنکه با هدف گشودن گره حجاب باشد به عبارات دهان پر کن برای حفظ جایگاه سیاسی و میز مسئولیت برخی تبدیل شده است.

شاید لازم باشد به جناب فرماندار گوشزد شود که تشکیل اتاق واکنش سریع قبل از حجاب برای رسیدگی به مشکلات زیست محیطی منطقه عسلویه لازم و ضروری است که سالهاست خطوط قرمز را رد کرده و آژیر خطر آن بلند شنیده می شود.

امروز مطالبه سهم شهرستان های جنوبی استان از جمله عسلویه از عوارض آلایندگی، اشتغال، مدیریت های صنایع و برخورداری از سرانه های سلامت و فرهنگ بیشتر به اتاق واکنش سریع نیازمند است تا موضوعاتی مانند حجاب که سنخیتی با واژه واکنش سریع ندارند.

این پرسش از جناب فرماندار باقیست که آیا آمار دقیقی از میزان ابتلا به بیماری های مزمنی مانند سرطان، ریه و قلب و عروق در عسلویه و مقایسه آن با شهرستان های دیگر در اختیار دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، آن را بدون پرده پوشی اعلام کنید و اگر در این مقایسه، میزان زیان این منطقه از میزبانی صنایع نفت و گاز بیش از شهرستان های دیگر است، باید گفت که شما قافیه را گم کرده اید و بوق را از سر گشادش می نوازید که به جای اولویت بندی برای پرداخت موضوعات اساسی، می خواهید اتاق واکنش سریع حجاب تشکیل دهید.

متاسفانه سهم سخنان تبلیغاتی از این دست که اولویت بندی های اجتماعی را به شکل ناشیانه ای نادیده می گیرند، در دلزدگی و رویگردانی بخشی از جامعه از فرهنگ حجاب و عفاف به مراتب بیش از تبلیغات دشمنانی است که میلیارد ها دلار برای ازبین بردن فرهنگ دینی تاکنون هزینه کرده اند.

البته این فرضیه هم باقیست که جناب فرماندار احتمالا درخصوص پیگیری موضوعات اساسی مردم عسلویه ناتوان است و در دسترس ترین راه برای مطرح کردن خود و گوشه چشم به پست های بزرگ تر را در واژه های نظیر “اتاق واکنش سریع به حجاب” دیده است./عصر عسلویه
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش