سرخط خبرها

مدارس عسلویه را دریابید/ حال این مدارس خراب است

مدارس عسلویه را دریابید/ حال این مدارس خراب است

حال خراب مدارس عسلویه

 

یاداشت حسین لاری

 

از کودکی به ما آموخته اند که مدرسه خانه دوم ماست و آنرا را هیچ گاه از یاد نبرده ایم

هر ساله با آغاز مهر ماه و بازگشایی مدارس و دیدن چهره بشاش کودکانی که از رفتن به مدرسه و پیدا کردن هم بازی‌های جدید خوشحال هستند، لبخند بر صورت همگان حک می‌شود و همچنین شنیدن اخبار افتتاح فضا‌های آموزشی و پرورشی در کشور، نوسازی مدارس فرسوده، جمع شدن مدارس کپری، مقاوم سازی مدارس در برابر زلزله اطمینان خاطری را برای جمع کثیری از مردم به وجود می‌آورد.

در این بین اخباری تلخ همچون آوار شدن دیوار مدرسه بر سر دنیا ویسی و جان باختن دانش آموز سنندجی، ریزش دیوار بر روی «امیرحسین بخشی» ۸ ساله دانش‌آموز رزنی، ریزش دیوار دبستان پسرانه ای در تهران در اثر بارش باران و سقوط پایه فلزی بسکتبال مدرسه و فوت دانش آموز ۱۸ ساله مدرسه ای در شهرستان سیریک ،آتش سوزی در اثر بخاری های نفتی در برخی مدارس وسوختن دانش آموزان چند نمونه از اتفاقاتی است که در طول سالهای اخیر اتفاق افتاده است که نشانه روشنی برفرسودگی و نا ایمن بودن بخش زیادی از مدارس کشور است.

اخیرارئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به وجود ۱۶۰ هزار کلاس درس ناایمن در سطح کشور اشاره کرده و خواستار تخصیص بودجه سه میلیارد دلاری تصویب شده در قالب برنامه ششم توسعه برای ایمن سازی مدارس شد.

و اعلام داشته علیرغم این که موضوع در برنامه ششم توسعه به تصویب رسیده اما تاکنون مبلغی از این مصوبه از صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص داده نشده است.

با این توصیفات کار بازسازی و نوسازی بیش از ۳۰ درصد مدارس فرسوده و نا ایمن کشور به کندی انجام می شود وانجام آن از محل اعتبارات وزارت آموزش و پرورش تقربیا ناممکن است.

در همین راستا خیرین و برخی نهادها به کمک آموزش و پرورش آمده و در فرآیند مدرسه سازی مشارکت می کنند.

در شهرستان عسلویه در سالهای اخیر شرکت های صنعتی مستقر در منطقه در زمینه ساخت و تجهیز مدارس گام هایی برداشته اند اما این اقدامات به نسبت کمبودها و نیازهای شهرستان کافی نبوده است .

در حال حاضرکمبود مدارس در شهر عسلویه به یکی از مشکلات مهم فرهنگی این شهر بدل شده و مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است وجود مدرسه استیجاری و مدارس دوشیفت شاید در کمتر نقطه ای از استان بوشهر امروزه وجود داشته باشد.

اما درجهان شهر عسلویه که به قطب اقتصاد و انرژی کشور شهره است و به عنوان قطب بزرگ تولید گاز کشور شناخته می شود و میزبان عظیم ترین پالایشگاه های گاز و مجتمع های پتروشیمی کشور و جهان است هم مدرسه استیجاری وجود دارد و هم مدارس ابتدایی دخترانه و پسرانه این شهر به صورت دو شیفته اداره می شود.

علیرغم اقدامات خوبی که در سطح شهرستان در زمینه مدرسه سازی انجام شده است اما این نکته را نباید از نظر دور داشت که در جانمایی و اولویت بندی ساخت و ساز مدارس راه به خطا رفته اند و شهر عسلویه گویا به دیده فراموشی سپرده شده است.

اکنون این شهر به ظاهر متمول در دریای فقر و کمبود غرق شده است و تنگناها و مشکلاتی دارد که در باور هیچ کس نمی گنجد اینکه عسلویه با آن اسم و رسم دهن پرکن فضای مناسبی برای تعلیم و تربیت فرزندانش ندارد.

 

با این وضعیت متولیان امور انتظار دارند فرزندان این شهر درس بخوانند و با کسب علم بتوانند در آینده به عنوان بخشی از منابع انسانی مقدرات صنعت گاز کشور در این منطقه را بدست بگیرند این تنها یکی از مشکلات این شهر است عسلویه معضلات و نابسامانی ها فرهنگی اجتماعی و اقتصادی فراوانی دارد که از حوصله این نوشتار خارج است که لازم است مدیران این مشکلات را شناسایی وضمن بررسی ابعاد مختلف آن، به دنبال راه حل برای برون رفت از این مشکلات باشند.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش